Get Adobe Flash player

İlk Maratonumu Ne Zaman Koşabilirim?

        Maraton kulübü olduğumuz için, başlıktaki soruya muhatap olacağımız bir gerçek. Bu sorunun cevabı çok basit olmayıp, özellikle koşmaya yeni başlamış kişilerin hoşuna gitmeyecektir.

        Önce amacı iyi tespit etmek gerekli; yarışma potansiyelini en üst noktaya çıkarmak isteyen bir koşucunun, önce 5 ve 10 km yarışları ile başlayıp, bu mesafelerde ilerleme gösterdikten sonra, 15 km ve yarımaraton yarışlarını koşmalı, daha sonra maratona çıkmalıdır. Elitlere baktığımız zaman, otuzlu yaşlarda en iyilerini koştuklarını görüyoruz. Birçok maratoncu için ilk maraton, yarışmaya başladıktan 10 yıl sonra koşulmuştur.
 
        Tabi ki bir çok kişi de, performans için değil, bitirmek amacıyla maraton koşmak istemektedir. Bu kişiler için de en az 3 yıllık bir koşu geçmişi olması gerektiğini düşünüyorum ama bazı arkadaşlar bunu duyunca kabul etmek istemiyorlar.


        Onlara da demek istiyorum ki, en az 1 yıldır haftada 45-50 km düzenli koşuyorsanız, 6 ay önce özel maraton idmanına başlayıp koşabilirsiniz. Eğer bunu yapmaz iseniz, yarışa ne kadar yavaş başlarsanız başlayın sizi çok ızdıraplı ve uzun sürecek bir maraton son kısmı bekliyor. Eğer yarışacaksanız bu hazırlık süresi çok daha fazla olmalıdır.

        Ne zaman maraton koşabileceğinize en iyi siz karar verirsiniz. Ben düşüncelerimi söyledim. Size verilen tavsiyeleri iyice bir tartın, düşünüp kararınızı verin.

        Kendimden bahsedersem, ilk maratonumu koşmaya başladıktan 13 sene sonra 27 yaşımda koştum. Hazırlığım iş nedeniyle mükemmel değildi, uzun idmanımda eksikti. 35 km ye kadar 2:55 temposunda gittikten sonra, kısmen yürüyerek ve zorlanarak 3saat 11 dk da bitirdim. En fazla zorlandığım maratondu diyebilirim.

ALTIN KURALLAR (tekrarında fayda var)
 
 
  *Sağlığınızla ilgili şüpheniz varsa mutlaka doktora görünün.
 
  *Düzenli idman yapmak, düzensiz aralıklarla aşırı idman yap-
   maya tercih edilmelidir.

 
  *İdman, yemekten en az 2 veya 3 saat sonra yapılmalıdır.
 
  *Ayakkabılarımıza dikkat edelim. Şekli bozulmuş ve/veya tabanı düzensiz aşınmış ayakkabılar sakatlıklara neden olur.
 
 
 
Ünlü mesafe antrenörü Arthur Lydiard’dan özlü sözler:
 
 
En tepeye çıkan kestirme bir yol yoktur.
 
En iyi atlet değil, en iyi hazırlanan yarışı kazanır.
 
Antrenman yapmak kendinizi yıpratmak demek değildir.
 
Sizi başarılı bir koşucu yapacak şey, anerobik değil aerobik gelişiminizdir.

 
 
 
Maratonda Dayanıklılığı Artırmak İçin(Running Times, Aralık)


A.Uzun koşular: 2 saati aşan koşular ve biraz daha kısa ama sonu hızlı biten uzun koşular yapılmalıdır. Koşudan sonra en geç 30 dk içinde kg vucut ağırlığı başına 1.5 gram glükoz alınmalı, 2 veya 3 defa 2 saat ara ile bu tekrar edilmelidir.
B.Yarışta glükoz alın. Tükenme başlamadan en geç 30 dk önce.
C.Sodyumlu içecekler alın. Su kaybını telafi eder.
D.Uzun idmanlarınızı asfaltta yaparak, yarıştaki darbeye kaslarınızı hazırlayın. Hafta içinde diğer koşuları yumuşak zeminde yapabilirsiniz.
E.Yarış sıcak havada yapılacaksa, sıcağa alışın. Alışma süresi 2 hafta sürecektir.