Get Adobe Flash player

Çiğnenmemiş Yolda Yürümek

          Bir yaşam tarzı, günlük hayatımızın bir parçası olarak koşmak ya da uzun mesafe koşmak, ilgisiz insanlar için önemsiz bir konuyu oluşturmanın ötesinde aptalca bir uğraş olarak görülebilir. Hele hele yaşını başını almış insanların, yazın keyfini çıkarmak ya da kışın sıcak evinde rahat rahat TV izlemek dururken öyle dağ bayır, cadde sokak demeden koşmalarını bir türlü anlayamayan pek çok insan, zaman zaman keyfimizi kaçıracak davranışlarda bulunup, ölçüsüz sözler sarf etmelerini kanıksamak koşanların (uzun mesafe koşanların) ödedikleri bedellerden biri olsa gerek.

            Yeni olan, günlük yaşam alışkanlıklarımızın dışındaki her konu, ister düşünce düzeyinde isterse bizzat yaşamın kendi içinde günlük  hayatımıza usul usul sokulmaya başladığında; bir yandan bilinmezliğin ürkütücü, tedirginlik yaratan yapısı benliğimizi kaplayacak, diğer yandan yeniyi keşfetmenin hazzı, bilginin damıtılıp güce dönüşme sürecine tanıklık etmenin heyecanı, irade ve disiplinin aşılamaz zannedilen güçlükleri nasıl bir bir aştığına tanıklık etmenin mutluluğu size bu çekici yolda adım adım arkadaşlık edecektir.
 
            Çiğnenmemiş bir yolda yürümek zordur. Yolculuğun her anında hangi engellerin sizi yolunuzdan alıkoymaya hazır bir şekilde, direncinizi kırıp iradenize pes ettirmek için köşebaşlarında beklediği önceden kestirilebilen bir husus değildir. Karşımıza çıkan her engel, her zorluk mücadele edilerek alt edilmesi gereken sorunlardır. Bütün engellerin tek tek ortadan kaldırılmasının vereceği heyecan, ancak yaşayarak öğrenebileceğimiz yaşam deneyimlerimiz arasındadır. Unutmamak gerekir ki; karşılaşılan bütün zorluklar eninde sonunda iradenin önünde diz çökecektir.
 
            Eşsiz güzellikteki Köyceğiz’e ulaşıp, çevreyi keşfetmeye başladığınızda; Ağla, Sultanhisar ve İztuzu yolu boyunca doğanın harika manzarasına yol boyunca uzanan Ayağaçları’nın (Zakkum) ayrı bir güzellik kattığına tanık olacaksınız.
 
            Alev kırmızısı, Beyaz ve Pembe den oluşan  değişik renklerdeki çiçeklerinin aynı anda bulunması, Ay ağaçlarının belerli bir dizayn ile yerleştirilmeleri, bukle çiçekli olanların, dallarında fırlayacak okmuş gibi duran çiçeklere sahip olanlarla ahenkli bir kompozisyon yaratmaları hemen gözünüze çarpacaktır.
           
            Köyceğiz çevresinde Ayağaçları’nın olağan dışı, çarpıcı güzelliğini yaratan Ayağacı aşığı Burhan Saygılıdır. Burhan Saygılı hiçbir maddi çıkarı olmamasına rağmen Ayağaçlarını aşılayan, toprağa özenle dikip, onları koruyan kişidir.  
 
           Kışın soğuğuna, yazın sıcağına aldırmadan yılar boyunca geliştirip biriktirdiği bilgisini, doğanın var olan güzelliğine bilinçli bir şekilde Ayağaçlarını dahil etmek için kullanmaktadır. Burhan Saygılı bilgisinin yanında sevgi, kararlılık ve sabırla, uzun zaman emek harcayarak bu güzellikleri yaratmıştır.
           
            Burhan Saygılı’nın Ayağaçlarına verdiği emeği, sevgiyi gösterdiği sabrı ve kararlılığı; hepimizin, günlük hayatımıza katacağımız yeni alanlara, yeni renklere aynı duyarlılıkla gösterebilmemiz mümkün olabilen  bir şeydir. Başarı sabırla emek harcayan, iradesini güçlüklerin önüne koyabilenlere uzak değildir. Hayatımızda hepimizin Ayağaçları olsun. Özenle büyütmek için...
 
Bülent KARAKAYA