Get Adobe Flash player

İSTANBUL MARATONU 3.KEZ ALTIN KATEGORİDE

 İSTANBUL MARATONU 3. KEZ ALTIN KATEGORİDE!

İstanbul Maratonu, IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından dünyanın en iyi maratonlarına verilen Altın Kategori "Gold Label" nişanesine 3. kez layık görüldü.

2008-2011 yılları arasında Gümüş Kategori'de "Silver Label" yer alan İstanbul Maratonu, 33. Maraton'da gösterilen başarılı organizasyon sonucunda, 2012 yılı için Altın Kategori'de koşmaya hak kazanmıştı. 2012 yılında, IAAF'ın kategori unvanlarını veren yetkili ismi Sean Wallace-Jones'un da organizasyonu baştan sona izleyerek değerlendirdiği başarılı organizasyonun ardından IAAF Başvuru Formu doldurularak yapılan resmi başvurunun onaylanması ile İstanbul Maratonu 2. kez Altın Kategori'ye kabul edilmişti. 2013 yılında düzenlenen, 35. İstanbul Maratonu sonrasında yapılan başvurunun onaylanmasının ardından da 16 Kasım 2014 tarihinde koşulacak olan 36. İstanbul Maratonu bir kez daha Altın Kategori'ye adını yazdırmış oldu.

ALTIN KATEGORİ - "GOLD LABEL"

Yıl içerisinde koşulan yarışlar, IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından sınıflandırılır.

Yarışmalar Altın, Gümüş, Bronz olmak üzere 3 kategoriye ayrılır. Bu kategoriler de kendi içerisinde maraton (42,195 km), yarı maraton (21,100 km), 10 km ve 5 km gibi diğer klasik koşu mesafeleri olarak kategorilere ayrılırlar ve IAAF tarafından belirlenen kriterler neticesinde en iyi yarışlar Altın Kategori'de yer alırlar.